El dokuma halı nasıl yıkanır ? El dokuma halı yıkama fiyatları ? El dokuma halı yıkama aşamaları nelerdir ? El dokuma halısının özellikleri ? El dokuma halısı nasıl yapılır ?

El dokuma halılar dokuma sından ve kullanılmış olan iplik boya şeklinden dolayı çok hasas ve risklidir.

el dokuma halılar  günümüz teknolojisiyle yapılmış ve kullanmakta olduğumuz son sistem makinalarda yıkanması oldukça sakıncalıdır.

yün halı yıkama
el dokuma yün halı yıkama

el dokuma halı yıkama esnasında kullanılacak şampuan özelliği ve yıkama esnasında uzun süre ıslak kalması durumunda halılarda bulunan renklerin akıp birbirine karışma riski oldukça yüksek olmasından dolayı el dokuma halısında bulunan boyaların akmaması için boyaya zarar vermeyecek şampuan kullanılmış olsa bile suyla temas eden halının üzerindeki renklerin akması olası birdurumdur.

Onun için çok dikkati ve hızlı bir şekilde yıkanıp üzerine kalın  bir kumaş veya battaniye tarzı bir sergi serilerek sarılıp sıkılması gerekmektedir.

El dokuma halısı temiz bir zemin üzerine serilir ve daha önceden hazırlanmış ilaç    halk tabiriyl (şampuan) su ile hızlı bir şekilde ıslatılır. Daha sonra meç makina dedigimiz manuel halı yıkama makinası ile halıyı deforme etmeyecek  yumuşak fırçayla   halının hertarafı ovalanarak  iyice yıkanır fırçalayarak yıkanan halı daha sonra bol su verilerek üzerinde ilaç yada köpük kalmamak suretiyle hızlı bir şekilde durulama işlemi yapılır durulama işlemi bittikten sonra gelberi dedigimiz  alet yardımı ile halının üzerindeki su iyice çekilir ve vakit kaybetmeden halının üzerine kalın pamuklu dokuma bir bez serilerek sarılıp sıkma dediğimiz sıkma makinasında birkaç dakikada sıkılarak  %95 sularından arındırılan halı kurutmak için hazırdır .

El dokuma halı yıkama fiyatları

el dokuma yün halı temizliği
el dokuma halısı yıkama

Eldokuma halıları yapmında kullanılmış olan iplik ler ve  bu ipliklerin boya özellikleri itibariyle çok hasas bozulması olası risk taşır. Bu sebepledirki el dokuma halıların yıkanma süresi daha hızlı fakat buna rağmen daha meşakkatli bir iştir

 

Halı yıkama fiyatlarımız halınızın cinsine ve m2 sine göre belirlenmektedir. halı yıkama fiyatları 'na göz atabilirsiniz.

 

El dokuma halı yıkama aşamaları

  • 1. Aşama ücretsiz servis
  • 2. Aşama halı etiketleme
  • 3. Aşama halı ayrıştırma
  • 4. Aşama halı toz alma
  • 5. Aşama halı yıkama
  • 6. Aşama halı sıkma
  • 7. Aşama halı kurutma
  • 8. Aşama Halı tarama
  • 9. Aşama leke kontrol
  • 10 .Aşama paketleme ve teslimat.

Halı yıkama aşamaları için daha fazla bilgi sahibi olun.

Eldokama halısı nasıl yapılır

el dokuma yün halı yıkama
el dokuma halısı tarihi

El dokuma halısı ismindende belli olacağı gibi dokuma tezgahlarında daha önceden bir desen kağıdana  çizilmiş olan  desenin bire bir bakarak ilmik ilmik el ile işlenmesidir .

Eldokuma halısının özellikleri

El dokuma halısı nın özelliği aslında anadoluda hayvancılıkla geçimini yapan  anadolu halkının beslediyi hayvanların yünlerini ve kıllarını çeşitli aşamalardan  geçirerek iplik haline dönüştürüp ve o iplikleri  yine kendi imkanları ile ağaçtan yaptıkları dokuma tezgahları dediyimiz tezgahlarda nakış nakış  işleyerek yaparlardı. Ve o yaptıkları halılardaki birkaç renk kullandıkları yünün ve kılın orjinal renkleri idi. Kullanmak istedikleri başka renk olduğunda ise yine yaşadıkları bölgedeki çeşitli bitkilerin kökü nü kaynatarak elde eder ve halıda kullanacakları yünleri veya kılları o renkelre boyarlardı. Halıyı dokurken daha sonradan kökboya dediğimiz boyalarla yaptıkları ipliğin renklerini mümkün oldukça ana renk olarak kullanmamaya çalışırlardıki halı daha sonra yıkandığında renklerin akıp halının bozulmasına engel olmaya çalışırlardı ki bu bile halıyı dokumadan önce kullanım aşamalarınıda göz önünde bulundurmaları demektir  ve halıyı yaparken yaptıkları işi nekadar sevdiklerini  ve sonunakadar sahiplendiklerini gösterir. Bu sebeptendirki çok eski el dokuma halılar kolay kolay deforme olmaz ve aradan yüzyıllar geçmesine ramen günümüze kadar sapa sağlam gelmişlerdir.

El Dokuma Halı Yıkama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir