Halıdaki lekere nasıl müdahale edilir, halıdaki lekeler nasıl çıkartılır, halınızda bir leke meydana geldiğinde ne yapmalısınız, halıdan leke çıkartmanın püf noktaları,

Öncelikle merhabalar ben nastya halı yıkama fabrikası kurucusu Asım DADAŞ sizlere halıdaki lekeler hakkında işinize yarayacak bilgiler vereceğim.

halıdaki leke nasıl çıkartılır
halıdaki lekelere nasıl müdahale edilir

Evlerde  yer sergisi olarak kullanılan halılarda birçok lekeler meydana gelmektedir. Ve bu lekeleri halıları yıkamaya verdiklerinde tamamının çıkacağı fikri hemen hemen herkeste sabit gibi görünmekle beraber işinin ehli olmayan  halı yıkamacılar tarafındanda müşteriye leke kalmayacağı garantisi verilerek  bu fikri onaylanmış gibi göstermektedirler.

Ancak nastya halı yıkama işletmecisi olarak  gerek  25 yıllık tekstil geçmişim ve gerekse 10 yıllık halı yıkama tecrübelerime dayanarak bu konu ile ilgili fikirlerimi sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Öncelikle evlerde kullandığımız halıların hangi madelerden yapıldığı hakkında fikir sahibi olmamızda fayda vardır.

Halılar imal edilirken kullanılan maddeler polyester, naylon, akrelik, pamuk, viskon, floş, yün gibi benzeri maddelerden yapılmaktadır  mu maddelerin birçoğunun boyanırken boyama kimyasalları ve boyanırken ısı dereceleri birbinden tamamen farklıdır  ve aynı zamanda kullanım aşamalarında sürtünme ezilme ve yıkama esnasındaki deforme olmalarıda birbirinden tamamen farklıdır  bukadar farklılıkla da kalmıyor ayrıca kullanılan maddelerin bile ham haliyle bir çok kalite farklılıkları vardır ve yine bu maddeler boyanırken birçok boyama kalite farklılıkları mevcuttur .

Örnegin  akrelik  iplik  1. 2. 3. kalite diye birçok kaliteye ayrıldığı gibi boyama olarakta  aktif, reaktif, direk boyama şekilleri olarakta birçok kalitede boyanmaktadır.  Doğal olarak birçok  kalite ve madede  karışımından yapılan bir şeyin temizlenmesi için üretilmiş  şampuanın olması gerektiği geliyor insanın aklına.

Fakat halı yıkamada kullanılan şampuanlar da çeşitli kimyasallarla üretildiği için bu birçok madde  ve kaliteden yapılan halılara zarar verme riskide yüksek olmaktadır.

Örneğin Halı temizlemek için kullanılan şampuanın içerisindeki maddeler akreliğe zarar vermese bile floşa zarar verebilir filoşa zarar vermese bile yüne zarar verebilir yüne zarar vermese bile pamuğa zarar verbilir diye bileceğimiz gibi bir çok şey sıralaya biliriz.

Onun içindirki  aynı  çamaşırlardaki gibi halı yıkamadada birçok  şampuan çeşidi kullanılması gerekmektedir Ancak  buda yeterli olmamakla beraber halı yıkanırken  yine  birçok risk taşımaktadır.

Sebebi ise bazı halıların boya ve iplik kalitesinden kaynaklanan farklılıklar  bu yüzden benim kanaatim  halı yıkamacılar olarak bizlerin 3 temel görevi vardır.

  • 1. görevi halıları müşteriye deformesiz ve sağlam olarak  teslim etmek.
  • 2. görevimiz aldığımız halıları yıkayıp temizlemek.
  • 3. görev olarakta mümkün olduğunca halıya zarar vermeden lekeleri çıkarmaya çalışmak olmalıdır.

Halıdaki Lekelere Nasıl Müdahale edilir, Halıdaki Leke Nasıl Çıkartılır ?

Gelelim leke konusuna  leke sorunu halılarda çok sık olan bir konudur yukarda uzun uzadıya anlattığımız halılarda kullanılan iplik ve boya kalitesi bir tarafa halılarda oluşan lekelerin sebepleri oluşma şekli ve leke oluştuktan sonra o lekelere evlerde çeşitli kimyasal madelerle müdehale şekilleride ayrıca bir sorundur.

Gazetecilik terimleri arasında kullanılan  5 n 1 k gibi bizdede Ne döküldüİ ne zaman döküldü, nasıl müdahale edildi gibi sorulara cevap bularak leklere müdahele etmek gerkmektedir ancak bununlada bazı lekeleri halıya zarar vermeden çıkarılmasını sağlamak mümkün değildir.

İplik boyandığında boyanın  akmaması  o ipliğe boyanın yani rengin sabitlenmesi   tekstil tabiriyle (fikse ) yapılırken  çeşitli kimyasallar ve ısı dereceleri kullanılır. Bunları bildiğiniz takdirde Burdan yola çıkarak halkımızın çoğunluğunun çok basit bir lekeymiş gibi gördüğü halıya dökülen çay lekesinin dem koyuluğu, kıvamı ve  ısı yükseklik derecesinin  o lekeyi oraya sabitleme olasılığının yüksek olup olmadığını  tahmin edebilirsiz.

Birde bunlara iplik kalitesi ve boya kalitesi eklendiğinde halıdaki çaylekesini çıkarmaya çalışırken  halıdaki rengin   sökülme ve  ağarma   riskinin tahminini de  yapabilirsiniz.

Halıdaki Çay Lekesi, Mürekkep Lekesi, Meydana Geldiğinde Ne Yapmalısınız ?

Halınızda herhangi bir leke meydana geldiği zaman kesinlikle silinmemelidir.

Yapılması Gereken:

Çay lekesi, mürekkep lekesi, boya lekesi, yağ lekesi, kahve lekesi, ve herhangi bir leke oluştuğu zaman lekenin üzeri ıslatılır ve kuruması engellenir ve derhal profesyonel bir halı yıkama firmasını arayarak yardım alınız. Nastya profesyonel halı yıkama fabrikasını aradığınız taktirde lekeleri çıkarma oranımız %90 dır.

Yapılmaması Gereken : 

Halınızda leke meydana geldiği zaman örnek lekemiz çay lekesi olsun Halıdaki çay lekesi basit gibi görünsede yukarıdada belirttiğimiz gibi lekeye ıslak mendil ile silerseniz lekeyi oraya sabitlemiş olursunuz bu da yıkama esnasında kullanılan şampuanların içerinde bulunan kimyasallar ile ters tepki göstererek halınızın leke kısmında renk solması ve renk açılması gibi sorunlara neden olabilir.

Halıdaki Lekelere Nasıl Müdahale Edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir